Menu
Město Skuteč

Pod palbou hloubkařů

Kdy: 24. 5. 2022 18:00

Kde: Městské muzeum Skuteč

Pod palbou hloubkařů

Přednáška PhDr. Filipa Vojtáška Vás seznámí s útoky amerických a britských stíhacích letounů na pozemní cíle v českých zemích v letech 1944 a 1945. Zmíněny budou také akce hloubkařů z 28.12.1944 v Chrudimi, Holetíně a Krouně nebo z 1.4.1945 v Pardubicích a Slepoticích.

Typ akce: ostatní (přednáška)
Bezbariérový vstup na akci

V posledních měsících druhé světové války americké a ojediněle také britské stíhací letouny (známé jako hloubkaři – z německého Tiefflieger, tj. doslova hloubkoví letci) útočily v českých zemích na rozličné pozemní cíle – nejčastěji lokomotivy (odtud pochází lidové označení hloubkařů – kotláři), ale také na letiště, železniční vagony, depa, mosty, vojenské i civilní automobily a nezřídka i na koňské povozy. Smyslem těchto akcí spojeneckého letectva bylo všemi dostupnými prostředky narušit dopravní infrastrukturu v nepřátelském týlu, v té době plně funkční (na rozdíl od samotného Německa), a ztížit přesun vojska, výzbroje a zásob na frontu.

PhDr. Filip Vojtášek je badatel v oblasti letecké historie. V roce 2019 vydal v nakladatelství Academia obsáhlou publikaci Pod palbou hloubkařů, která je výsledkem jeho pětadvacetiletého výzkumu na téma útoky hloubkařů na českém území. Je spoluautorem knih Praha v plamenech a Bomby na Květnou neděli.

Několik knih s podpisem autora bude po přednášce možné zakoupit.

 

 

 

Další informace

Adresa místa konání

Městské muzeum Skuteč, Rybičkova 364, Skuteč, 53973

Cena

Plné vstupné: 50 Kč Snížené vstupné: 25 Kč
Snížené vstupné platí děti do 15 let.

Organizátor

Městské muzeum Skuteč
Zdroj: Městské muzeum Skuteč
Datum vložení: 10. 5. 2022 9:06
Datum poslední aktualizace: 10. 5. 2022 9:25
nahoru